ترفند مطالعه برای ماندگاری مطالب در ذهن 

اگر می خواهید هنگام مطالعه کردن مطالب در ذهن شما ماندگاری بیشتری داشته باشند می توانید از ترفدن مطالعه با سرعت کم کمک بگیرید. این مهارت‌ها بسیار ابتدایی هستند و تقریبا هر كسی می‌تواند با کمی تمرین به آن‌ها دست یابد…

 

1- نظری کلی بر مطالب بیندازید: 

وقتی می‌خواهید مطلب جدیدی را بخوانید، به طور مستقیم خود را درگیر آن مطلب نكنید. در ابتدا یک نگاه کلی به مطلب بیندازید تا موضوع را درک کنید یا به عکس‌ها، زیرنویس عكس‌ها و خلاصه‌هایی از متن كه موجود هستند، نگاه کنید. اگر می‌خواهید كتاب بخوانید ابتدا به فهرست و مقدمه كتاب نگاهی بیندازید. این پیش‌زمینه‌ها به درک مطلب شما كمك زیادی خواهد كرد.

 

 2- سرعت مطالعه خود را كاهش داده و مطالب را چندین بار تكرار كنید: 

کاهش سرعت مطالعه در مورد مطالب پیچیده و دشوار به شما در یادگیری بهتر کمک می‌کند.تفاوت یک دانش‌آموز خوب و ضعیف در این است که شاگرد ضعیف اگر مطلبی را نفهمد، آن را دیگر نمی‌خواند و به سراغ مطالب دیگر می‌رود و اگر آن مطالب نیز به مطلب قبلی ربط داشته باشد،

 

از آن‌ها هم چیزی نمی‌فهمد ولی دانش‌آموز خوب وقتی با مطلب سختی مواجه می‌شود آن‌قدر آن مطلب را تكرار می‌كند و از دیگران می‌پرسد تا خوب یاد بگیرد.

 

3- نکات مهم درس را در برگه‌ای جداگانه یادداشت کنید: 

یادداشت برداشتن از مطالب مهم و دشوار به درک بهتر آن مطلب کمک می‌کند. هم‌چنین انجام آن، کار شما را برای شب امتحان نیز راحت‌تر می‌کند.

 

منبع: موفقیت