نکات لازم برای پرورش کاج مطبق 

کاج مطبق را می تواند بصورت بسیار عالی در منزل پرورش داد و ما در این مطلب همه نکات مربوط به آن را به شما آموزش می دهیم. كاج مطبق Araucaria جنسی از خانواده پیناسه Pinaceae می باشد كه بلندی آن در انواع مختلف به 80 تا 170 سانتیمتر می رسد.كاج مطبق Araucaria جنسی از خانواده پیناسه Pinaceae می باشد كه بلندی آن در انواع مختلف به 80 تا 170 سانتیمتر می رسد.

 

از این گیاه سه تا چهار قسم آنرا در گلخانه سرد در گلدان یا زمین نارنجستان می توان كاشت.این نوع كاج به خاطر شكل زینتی زیبایش بسیار مورد پسند دوستداران گل و گیاه می باشد.اگر مورد بی توجهی قرار گیرد ممكن است نگهداری آن با اشكال مواجه شده برگها زرد و بی حالت شوند.

 

اصولا در هر شرایطی همراه با رشد كلی گیاه ، شاخه های پائین ریخته و تنه اصلی لخت می گردد.برای رفع این ایراد تنها می توان دو یا چند گیاه كوچكتر را اطراف آن طوری قرار داد تا ساقه بدون برگ كاج را بپوشاند.درجه حرارات مناسب در روز 20 تا 25 درجه ی سانتیگراد و دمای شب 10 تا 15 درجه سانتیگراد است. اما در زمستان و فصل غیر رشد همینقدر که درجه حرارت بالای صفر باشد برای آن قابل تحمل است.

 

نور مورد نیاز کاج مطبق نور روشن و غیر مستقیم یا نوری که از پرده توری عبور کرده باید باشد. نور به طراوت آن بسیار كمك می كند لیكن بهتر است از تابش مستقیم آفتاب حفاظت شود.خاک باید همیشه به وضوح مرطوب باشد. قرار دادن گلدان از انتها در آب هرچند گاه یكبار مفید خواهد بود.

 

چنانچه خاك گلدان حالت اسیدی داشته باشد برای گیاه مناسب تر است. بنابراین باید توجه كرد كه آب بدون مواد آهكی ( قلیائی) به آن داده شود.گیاه تازه خریده شده را تا 6 ماه نباید کود داد. اما بعد از آن هر 4 ماه یک بار باید کود داد.خاک مناسب نسبت مساوی پرلیت و کود برگ است. به مواد آلی زیاد نیاز دارد.

 

تكثیر :

این گیاه به دو طریق كاشتن بذر و قلمه زدن زیاد می شود.

 

الف ـ بوسیله بذر : بذر این گیاه را در بستری كه دارای 12 تا 16 درجه سانتیگراد حرارت باشد كاشته و پس از سبز شدن گیاه آنها را به گلدان یا محل اصلی منتقل می كنند.

 

ب ـ قلمه زدن : قلمه را از شاخه های جوان تهیه كرده و در گلخانه تحت حرارت 19 تا 20 درجه سانتیگراد می كارند. 

 

بیماری کاج مطبق : ریزش برگ كاج مطبق

برگهای شاخه های پایین می ریزند که 2 دلیل دارد:

اول اینکه گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید و دوم اینکه امکان دارد که گیاه به قارچ آلوده شده باشد که باید با قارچ کشهای که در بازار در دسترس است گیاهتان را سم پاشی نمایید ولی در هر حال چون این آفت یکی از آفتهای رایج این گیاه است حتما سالی یکبار گیاه را با قارچ کش سم پاشی نمایید. 

 

سوالات درباره بیماری کاج مطبخ:

یک كاج مطبق دارم كه از پایین برگهایش دارد زرد می شود و می ریزد جای این گل در سالن ولی نور كم هفته ای 3بار آبیاری می كنم و تازه خاك گلدانش را عوض كردم؟

 

درمان

گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه شده به چند دلیل اول كاج مطبق گیاهی است كه به آب كمی نیاز دارد و آب زیاد باعث از بین رفتن ریشه و در نهایت گیاه مردگی می شود دوم كاج مطبق نور زیادی نیاز دارد و در صورت وجود نداشتن نور كافی برگهای اولیه گیاه دچار زرد شدگی می شود و ریزش پیدا می كند پس در نتیجه گیاه شما هم آب زیاد و هم كمبود نور شدید دارد.

 

درمان این گیاه : در حال حاضر هفته ای یكبار آبیاری شود و در محلی قرار دهید كه نور كافی بهش برسد و چون خاك این گیاه را عوض كردید هیچ گونه مواد تقویتی تا 2 ماه ندهید و روی برگهاشو روزانه مه پاشی كنید تا بهتر شود خاك كاج مطبق خاك نیمه سنگین می باشد.

 

كاج مطبق من مدتی است که برگهای آن شروع به ریزش می کند (بدون هیچگونه زرد شدگی برگها) در ضمن محیطی که این گیاه در ان قرار دارد هیچ تغییری نسبت به قبل نداشته است؟

 

در مورد آبیاری -نور- كود و محیط گیاه توضیح ندادید؟؟؟؟؟ ریزش برگ كاج مطبق به چند دلیل می باشد اول: كمبود نور كافی دوم: كمبود مواد غذایی سوم: آبیاری زیاد از حد چهارم: تغییر دما اگر نور و مواد غذایی این گیاه به اندازه كافی نباشد و گیاه نتواند از نور طبیعی و مواد عالی استفاده كند

 

ریزش پیدا می كند اگر گیاه شما گلدانش بیش از یك سال هست كه تعویض نشده باشد باعث خرابی ریشه وریزش برگهای گیاه و ریشه مردگی می شود كاج در دمای متوسط (بین15 الی25 درجه) هفته ای یك بار نیاز به آب دارد و از همه مهم تر اگر این گیاه از محیط پر نور به محیط كم نور تغییر مكان داده شور ریزش برگها سریع انجام می شود.

 

درمان:

گیاهتان را در محلی با نور زیاد قرار دهید (نور غیره مستقیم) آبیاری هفته ای یك مرتبه ریشه و بر روی برگها در هفته چند مرتبه آب پاشی شود تا رطوبت آن تامین شود و ماهی یك بار كود تقویتی بدهید و تعویض گلدان باید انجام شود تا جلوگیری از ریزش آن شود ((( یا با مراجعه به محل تولیدی

 

جهت تعویض گلدان گیاه در صورت حمل راحت گیاهتان و یا اگر گیاهتان بزرگ است با درخواست امداد گیاه می توانید از خشك شدن گیاهتان جلوگیری كنید)))