خواص درمانی گیاه دارویی زوفا 

گیاه دارویی زوفا تقویت کننده معده است و خلط آور می باشد. از این گیاه برای رفع افسردگی و بیماری های تشنج و صرع نیز استفاده می شود. 

 

كلیات گیاه شناسی

زوفا درختچه ای است پایا با ساقه های منشعب كه ارتفاع آن تا 60 سانتیمتر می رسد این گیاه بحالت خودرو در نواحی جنوب اروپا، ایران ، هند ،تركیه و شوروی می روید . برگهای آن كوچك، خط در ، نوك تیز و سبزرنگ است كه بسیار معطر می باشد .گلهای آن آبی و گاهی سفید اند كه در انتهای ساقه ظاهر می شود .

 

تركیبات شیمیایی:
برگهای زوفا دارای طعمی تند و مطبوع می باشد . ماده ای شیمیایی كه در آن وجود دارد بنام هیسوپین معروف است . در زوفا همچنین حدود ی درصد اسانس وجود دارد .

 

خواص داروئی:

زوفا از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است

1)سرفه و ناراحتی های ریوی را برطرف می كند .

2)نرم كننده سینه است

3)خلط آور است

4)معده را تقویت می كند

5)نفخ شكم را برطرف می كند

6)ادرار آور است

7)داروی مفیدی برای مداوای آسم است

8)اشتها را زیاد می كند

9)برای رفع كم خونی مفید است

10)افسردگی را برطرف می كند

11)برای درمان صرع مفید است

12)برای التیام زخم برگهای زوفا را له كرده و روی زخم بگذارید

13)برای درمان تب خال مفید است و كسانیكه تب خال می زنند باید از دم كرده زوفا استفاده كنند .

14)در قدیم از زوفا برای سقط جنین استفاده می كردند .

15)درد شكستگی را می توان با كمپرس زوفا آرام كرد.

 

طرز استفاده:
دم كرده : مقدر 0 5گرم برگ وشاخه های گلدار زوفا را در یك لیتر آب جوش ریخته و بمدت 15 دقیقه دم كنید . مقدر مصرف این دم كرده یك فنجان سه بار در روز است .

 

جوشانده : مقدر 50 گرم برگ و سرشاخه های گلدار زوفا را در یك لیتر آبجوش ودر كرده و بمدت نیمساعت بگذارید بآرامی بجوشد این جوشانده را برای كمپرس استفاده كنید .

 

تنطور زوفا ك این تنطور را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری كنید . مقدر مصرف آن5-10 قطره سه بار در روز مخلوط با آب است .

 

مضرات :
مصرف بیش از اندازه این گیاه برای كبد مضر است و همچنین چون اثر سقط جنین درد بنبراین زنان حامله باید از خوردن آن پرهیز كنند .